header_web_1420x620sam-ews.jpg

Nic tak nie inspiruje nas do jazdy jak cichy, odporny na uszkodzenia i prowadzący się pewnie rower.

Skrzynia biegów Pinion oferuje ogromny zakres przełożeń, który znacznie wykracza poza dzisiejsze 1x12. Niezależnie od tego czy gnasz epickim singlem, czy walczysz z podjazdem na stromej górskiej drodze - zawsze masz odpowiedni bieg!

Każdy bieg jest dostępny przy stałej i idealnej linii łańcucha (paska), a cały napęd pozostaje odporny na "zewnętrzne zakłócenia'', które starają się uszkodzić i mocniej zużywać go podczas jazdy.

 

Niespodziewana wspinaczka lub nagły zjazd nie będą już problemem - wrzucenie biegu jest błyskawiczne i nie wymaga kręcenia pedałami. 

Znaczne zmniejszenie masy nieresorowanej zapewnia działanie zawieszenia, które jest niezaprzeczalnie lepsze niż w jakimkolwiek rowerze górskim wyposażonym w przerzutkę. Symetryczny kąt szprych na piaście o krótkim bębenku, owocuje bardzo mocnym, sztywnym i lekkim tylnym kołem.


Przemyślana, prosta i sprawdzona platforma zawieszenia (linkage driven single pivot) w połączeniu ze stałą linią łańcucha (lub paska) zapewnia niezmienną wydajność pedałowania w całym zakresie ruchu wahacza i na dowolnym przełożeniu. Elegancka rama wykonana z najlepszego, dostępnego dzisiaj włókna węglowego zapewnia doskonałą sztywność, optymalną wagę i nieskazitelne piękno prostej formy i nowoczesnej geometrii.

Konserwacja i regulacja napędu praktycznie nie istnieje, a żywotność kół zębatych zarówno w przypadku łańcucha, a zwłaszcza systemu z paskiem Gates jest przeniesiona na całkowicie inny poziom.

Jeżdżąc na Zerode możesz miesiącami i latami cieszyć się doznaniami jazdy jak na nowym rowerze z nowym napędem!
 

Zerode Taniwha lub Katipo zainspirują Cię do jazdy w każdych warunkach i na każdym szlaku. Bez względu na to czy chcesz ścigać się o podium w EWS czy też jechać z przyjaciółmi na swój ulubiony "trail",

 

Twój Zerode uzbrojony w prawdziwe innowacje, zapewnia czytelną przewagę nad konkurencją!

ZERODE TECH FAQ'S - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

1. Czy manetka obrotowa (typu Grip Shift) to jedyna opcja na zmianę biegów w skrzyni Pinion?

Poza oryginalną, obrotowa manetką Pinion DS2 istnieją już inne. Np. niemiecka firma CINQ oferuje już różne manetki (klamkomanetki, triggery) do zmiany przełożeń w skrzyni Pinion.

Jednak z naszego doświadczenia, ale także z wcześniejszego "wywiadu" wśród użytkowników Piniona wiemy, że obrotowa manetka jest optymalnym "sterownikiem" skrzyni. Spośród użytkowników MTB ze skrzynią, nie znamy nikogo (a rozmawialiśmy z wieloma osobami), kto spróbował jazdy z manetką obrotową i chciał wrócić do systemu zmiany biegów manetką typu trigger.

Dlaczego tak jest?

Zasada użycia innej manetki niż ta obrotowa zaprzecza jednej z ważniejszych zalet skrzyni. Dzisiaj tylko manetka obrotowa daje możliwość "wpięcia" żądanego biegu bez zbędnego opóźnienia. Np. z pierwszego bieg na 6, 9, 12 lub 18 (w zależności od posiadanej skrzyni) w czasie krótszym niż sekunda. Każdy bieg dostępny jest "od razu". 

Wtedy gdy nagle zaskoczą nas warunki terenowe w trakcie jazdy (zjazd gdzie chcemy dokręcić, dynamiczne wyjście z zakrętu lub stromy podjazd), używając triggera pozostaje nam wciąż mozolne "klikanie" aby "dostać się" do żądanego biegu.

Często pomijana zaleta manetki Pinion, to ta, że czytelnie wskazuje na jakim przełożeniu aktualnie jedziemy.

VIDEO / Powstanie i zalety nowej manetki Pinion/Ergon DS2

2. Czy zmiana biegów pod obciążeniem i w trakcie kręcenia pedałami jest możliwa?

Zmiana przełożeń jest możliwa podczas normalnej jazdy i pedałowania. Jednak niezbędne jest chwilowe zredukowanie siły nacisku na pedały - takiej jaka ma miejsce podczas agresywnej jazdy na klasycznym napędzie. Osoby, które są przyzwyczajone do redukcji siły nacisku podczas zmiany biegów w zwykłym napędzie nie będą miały najmniejszego problemu z szybkim przyzwyczajeniem się do techniki zmiany biegów w skrzyni biegów.

Nieprawdziwym jest mit upowszechniany przez przeciwników skrzyń, że uniemożliwia ona agresywną, dynamiczną jazdę. Dopasowanie (redukcja) siły nacisku do dynamicznej zmiany biegów staje się drugą naturą już po krótkim czasie jazdy. Rezygnując z tej małej zalety jaką dają klasyczne napędy (możliwość zmiany biegów pod pełnym obciążeniem - co oczywiście okupione jest szybkim pogorszeniem działania, przyspieszonym zużyciem i dużym ryzykiem uszkodzenia przerzutki, kasety i łańcucha), zyskujemy inne nieosiągalne dla zwykłych napędów zalety - niezakłócona praca przy każdej pogodzie, nieprzeciętna trwałość, brak jakichkolwiek regulacji i bezawaryjność. O plusie jakim jest możliwość wyboru dowolnego biegu bez pedałowania i na postoju, nie wspominając.

VIDEO / Prawda o zmianie biegów w skrzyni biegów Pinion

3. Czy skrzynia biegów generuje większy opór w trakcie jazdy?

Tak, użycie skrzyni biegów wg precyzyjnych pomiarów generuje nieco większy opór niż klasyczny napęd. Wpływa na to obecność w poruszanym układzie napędowym dodatkowych elementów.

Jednak cóż w tym konkretnym przypadku znaczy ów "klasyczny napęd? To idealnie czysty, przygotowany do jazdy system singlespeed (SS) - odpowiednio napięty, nasmarowany łańcuch na dwóch zębatkach, pracujących w idealnie prostej linii. Bez przerzutki i dodatkowych elementów. Taki "laboratoryjny" napęd generuje straty rzędu 2% (z włożonej energii).

"Strata" skrzyni nie wygląda jednak tak źle jeśli pomyślisz jak naprawdę wygląda i pracuje klasyczny napęd w najnowszych rowerach, a zwłaszcza rowerach MTB. Wielka i szeroka kaseta, wózek przerzutki z silnie napiętym sprzęgłem i ukośnie pracujący łańcuch ze smarem, który nawet przy dobrej pogodzie działa efektywnie maksymalnie 30-40 kilometrów.

W tym wypadku efektywność i utrata energii nie wyglądają już tak dobrze i wahają się od 5 do blisko 18%.

Skrzynia przekazująca napęd paskiem, niezależnie od warunków zewnętrznych i pokonanego dystansu (bez serwisu), generuje stałą stratę rzędu 8%.

Sam zdecyduj co jest dla Ciebie ważniejsze...

Jeśli weźmiesz pod uwagę znaczną redukcję masy nieresorowanej, natychmiastową zmianę biegów oraz fakt, że sprawność standardowego zestawu napędowego  spada od razu jak tylko ruszysz w drogę, skrzynia biegów staje się bardzo atrakcyjna.

Jest raczej logiczne, że obecnie skrzynia nie jest najlepszym wyborem do sportowego roweru szosowego. Jednak w rowerze MTB, a zwłaszcza takim z kategorii Trail/Enduro o skoku 120-180 mm, przeznaczonym do jazdy po wymagających i ambitnych górskich trasach wybór staje się oczywisty.

406_MTBT_II__18K9469.jpg

Zewnętrzna zmiana biegów.

VS.

Szczelnie zamknięta zmiana biegów w kąpieli olejowej.

Screenshot_2021-01-01 Pinion Drive Techn

4. Jaki jest zakres i rozpiętość przełożeń w skrzyni biegów?

Wyobraź sobie kasetę 9-58T... Starczy?

Skrzynie biegów Pinion oferują rozpiętości, których klasyczne napędy "1x" raczej nie będą w stanie osiągnąć. Maksymalny zakres rekordzisty Sram Eagle 2021, to 520% przy 52 zębach na monstrualnej kasecie. 

A jak wyglądają możliwości najpopularniejszych skrzyń Pinion wykorzystywanych w rowerach Zerode?

Sami zobaczcie (kliknijcie w grafiki poniżej by dowiedzieć się szczegółów o konkretnej skrzyni).

 

Dodatkowo jeśli chcesz wiedzieć, która z nich będzie lepiej pasowała do Twojego stylu jazdy przeczytaj ten krótki materiał: https://zerodebikes.com//how-to-choose-between-a-9-speed-or-a-12-speed-gearbox

 

c19xr-large.jpg
uebersetzung-c19-e.jpg
c12-large.jpg
uebersetzung-c12-e.jpg

driven by:

13606566_1111004148970515_27836588586209
Gates_Carbon_Drive_double_stack_horizont
foxracingshox[200x60].png

Made in Germany